ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO - EDUKACYJNA "ŚLADEM PRACY LEŚNIKA"
„Śladem pracy leśnika” to ścieżka edukacyjna o długości 5,5 km oraz czasie przejścia ok. 3 godziny. Ścieżka ta skierowana jest dla tych, którzy chcieliby zobaczyć efekty pracy leśnika oraz poznać różne zagadnienia i czynności związane z gospodarką leśną.
Trasa ścieżki wytyczona jest na terenie leśnictwa Kopciowa. Ścieżka rozpoczyna się przy Izbie Leśnej, gdzie przeprowadza się lekcje szkolne o tematyce przyrodniczo – leśnej. Przy Izbie Leśnej znajduje się parking dla samochodów oraz zadaszone miejsce do odpoczynku.
Ścieżka oznaczona jest odpowiednim symbolem oraz tabliczkami kierunkowymi. Posiada 13 przystanków, na których umieszczono duże tablice ze zdjęciami i tekstem objaśniającym co widać w danym fragmencie lasu. Pozwala to na zwiedzanie ścieżki bez przewodnika, jednak z panem leśniczym przechadzka na pewno jest ciekawsza.
Spacerując ścieżką „Śladem pracy leśnika” poznamy różne fazy rozwoju drzewostanów, zapoznamy się z szerokim zakresem pracy leśników oraz poznamy efekty współdziałania leśników i pracowników naukowych.
Podczas wędrówki poznajemy także zagrożenia dla lasu, jakie czyhają na niego w trakcie rozwoju, przyczyny zagrożeń oraz zabiegi, jakie należy wykonać, aby tych zagrożeń uniknąć. Zapoznajemy się z tematem przebudowy drzewostanów, na czym ten proces polega i w jakim celu się go stosuje.
Po drodze w szkółce leśnej, gdzie wysiewa się nasiona i hoduje sadzonki drzew dowiemy się o odnowieniach naturalnych i wykonanych przez człowieka, a także poznamy sposoby pielęgnacji lasu i prowadzenia tak zwanej trzebieży. Szkółkę można odwiedzić w godzinach pracy w obecności leśniczego lub innego pracownika LZD.
Ścieżka obejmuje liczne powierzchnie doświadczalne i badawcze, na których pracownicy naukowi Wydziału leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wykonują badania naukowe, a studenci odbywają praktyki.