Atrakcje Krynicy-Zdroju i okolic
Co w Krynicy-Zdroju warto zobaczyć, zwiedzić?
Krynica-Zdrój to miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w dolinie potoku Kryniczanka. Otoczona jest wzgórzami Jaworzyny, Góry Parkowej, Krzyżowej oraz Jasiennika. Od lat urzeka turystów swoim mikroklimatem i wspaniałymi krajobrazami.
Założona została w 1547 roku, a rok 1793 zapoczątkował okres, w którym pojawiła się idea założenia zdrojowiska. Obecnie Krynica-Zdrój stanowi centrum lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Znajdują się tutaj liczne odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych.
Trzeba jednak zaznaczyć, iż czasy, gdy Krynica-Zdrój była miejscem tylko i wyłącznie wypoczynku i powrotu do zdrowia kuracjuszy już minęły. Krynica-Zdrój to przecież od wielu już lat jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, ze świetnie przygotowanymi stokami. Ponadto ostatnia dekada to dynamiczny rozwój oferty atrakcji letnich dla osób aktywnych i szukających przygód ze szczególnym wskazaniem dla rodzin z dziećmi.
Zatem co można ciekawego zrobić, zobaczyć, zwiedzić w Krynicy-Zdroju?
1. Jaworzyna Krynicka i Kolej Gondolowa
Jaworzyna Krynicka to szczyt w Beskidzie Sądeckim o wysokości 1114 m n. p. m. Pasmo Jaworzyny porośnięte jest lasem mieszanym, m.in. bukowym, świerkowym i jodłowym. W zimie jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, latem ulubione miejsce turystów ze wspaniałym miejscem widokowym jakim jest położona na dachu górnej stacji najnowsza atrakcja- platforma 360. Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki a wokół znajdują się klimatyczne karczmy z regionalnym jedzeniem. Na górę prowadzi wiele różnorodnych szlaków oraz… kolej gondolowa - atrakcja sama w sobie.
Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką to jedna z najnowocześniejszych i najdłuższych tego typu kolejek w Polsce. Każdy wagonik mieści 6 osób. Sama jazda na szczyt jest bardzo przyjemna i trwa ok. 7 minut. Po drodze można podziwiać piękne widoki Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego, a przy dobrej pogodzie także Tatry.
Na wschodnim zboczu Jaworzyny Krynickiej znajduje się także atrakcja owiana legendą, czyli Kamień Diabelski. Jakaż to legenda jest związana z tym pomnikiem przyrody? Sprawdźmy: DIABELSKI KAMIEŃ NA JAWORZYNIE KRYNICKIEJ.
2. Deptak i Góra Parkowa
Sercem Krynicy i centralnym miejscem spacerowym jest Deptak, wzdłuż którego mieszczą się najpiękniejsze krynickie budowle. Spacerując Bulwarami Dietla warto zobaczyć m.in. Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Borowinowe, oraz piękne wille i pensjonaty. Przy Deptaku znajduje się również odnowiona niedawno Pijalnie Główna.
Nad Deptakiem wznosi się szczyt o wysokości 741 m n.p.m. - Góra Parkowa. W rzeczywistości to jeden wielki park - Park Zdrojowy. Niezwykle urokliwe miejsce, z wieloma pięknymi zakątkami. Idealne do spacerów, relaksu i odpoczynku od hałasu miast. Na szczyt można także wjechać wybudowaną w 1937 roku kolejką linowo-terenową. Kolei w roku 2022 przeszła gruntowny remont i jest jedną z największych atrakcji Krynicy.
Wędrując ścieżkami i alejkami założonymi w XIX wieku napotyka się po drodze na takie atrakcje jak: stawy, altany i źródełka. Na samej górze raj dla naszych podopiecznych mianowicie atrakcje takie jak rajskie ślizgawki przy kolei PKL oraz park linowy Mamut.
Wyjątkowym miejscem zarówno dla kryniczan jak i kuracjuszy jest Leśne Sanktuarium Maryjne z figurą Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów. Wiele osób oddaje się tu zadumie i modlitwie, czerpiąc siły i zyskując spokój ducha.
3. Wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew
Najnowszą atrakcją i jednocześnie rekordzistą odwiedzin turystów jest Wieża Widokowa. Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju to pierwsza w Polsce wieża w koronach drzew o drewnianej konstrukcji, z której można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na malowniczą okolicę i nie tylko.
Więcej na temat atrakcji, dostępności, godzin otwarcia oraz cen biletów: WIEŻA WIDOKOWA KRYNICA-ZDRÓJ.
4. Parki linowe
W Krynicy-Zdroju można również skorzystać z jednej z najpopularniejszych atrakcji ostatnich lat w Polsce i na świecie, czyli parków linowych.
Parki linowe to idealna atrakcja, dla wszystkich, którzy lubią wspinaczkę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. To co czyni parki linowe wyjątkowymi, to dreszczyk emocji towarzyszący osobom, których jedynym celem jest pokonanie wszystkich, dostępnych na danej trasie przeszkód i dotarcie do mety. Odpowiednie zabezpieczenia oraz zróżnicowanie wysokości i trudności tras sprawia, że park linowy to atrakcja dla każdego, już od małego dziecka.
W Krynicy-Zdroju funkcjonują 2 parki linowe. Pierwszy - Krynicki Park Linowy położony jest u podnóża Jaworzyny Krynickiej, przy drodze prowadzącej do dolnej stacji Kolei Gondolowej. Drugi park linowy w Krynicy to “Mamut” umiejscowiony na szczycie Góry Parkowej.
Są to wspaniałe atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz osób dorosłych szukających odrobiny adrenaliny i przygody. Więcej informacji na temat parków linowych w Krynicy-Zdroju można znaleźć tutaj: PARKI LINOWE KRYNICA-ZDRÓJ.
5. Spływy pontonowe i kajakowe rzeką Poprad
W oddalonej ok. 10 km od Krynicy-Zdrój, Muszynie można od kilku lat korzystać z uroków spływu pontonami lub kajakami rzeką Poprad. Spływ Popradem jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Głównie ze względu na piękne krajobrazy malowniczej Doliny Popradu, ale również łagodny charakter spływu.
Spływ pontonem jest spokojniejszy, polecany rodzinom z dziećmi, osobom starszym i początkującym czy też wszystkim, którzy nastawiają się na relaks i swoisty...piknik na wodzie. Spływ kajakiem z Muszyny natomiast jest bardziej dynamiczny i “bliżej rzeki”, tzn. że bardziej odczuwa się bystrzyny i falowanie wody.
6. Trasy rowerowe
Krynica-Zdrój i jej okolice to idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Różnorodność tras rowerowych gwarantuje wspaniały aktywny wypoczynek. Na rowerze można podziwiać uroki okolic Krynicy korzystając z dróg asfaltowych lub szlaków turystycznych, możemy wybrać się na wycieczkę na jedną z wyznaczonych ścieżek w rejonie Krynicy a także skorzystać ze specjalnych tras zjazdowych.
Bardzo dużą popularnością cieszą się trasy zjazdowe w Bike Parku Słotwiny Arena, gdzie ze względu na różnorodność zjazdów każdy znajdzie coś dla siebie, a na górę wyciągnie nas kolej krzesełkowa.
Tor rowerowy wokół Ślizgostrady w Muszynie to doskonała frajda dla dzieci, dorosłych i seniorów. Trasy zjazdowe są szerokie, wyrównane, umożliwiające rozkoszowanie się prędkością dopasowaną do umiejętności uczestnika zjazdu.
Przyjeżdżając do Krynicy nie musimy się martwić o brak roweru gdyż możemy skorzystać z licznych rowerowych wypożyczalni.
7. Escape Room Krynica
Co ciekawego można robić w Krynicy, gdy pada deszcz? Odwiedzić krynicki Escape Room! Escape Room Krynica to znakomita gra, która została przeniesiona ze świata wirtualnego do rzeczywistości! Gracz zostaje wrzucony w wir wydarzeń i sam musi rozwikłać zagadki, by wydostać się z pokoju. Jednak zagadki to tylko część tego, co może tam spotkać graczy, gdyż scenarzyści pokoi wymyślili całe mnóstwo tajemnic i łamigłówek oraz gier zręcznościowych do rozwiązania, ale najsilniejszym bodźcem będzie nieubłaganie uciekający czas!
Escape Room Krynica zapewnia niesamowitą przygodę dla rodzin z dziećmi lub “paczki” znajomych. Jest to atrakcja niezależna od pogody, zawsze dostępna. Jaka tematyka czeka na Was w krynickich pokojach zagadek? Sprawdźcie Escape Room Krynica!
8. Muszyna: Ogrody Zmysłów, Ogrody Biblijne, Stawy Rekreacyjne
Pobliska, urocza Muszyna zasłynęła w ostatnim czasie pięknymi ogrodami tematycznymi. Warte odwiedzenia są Ogrody Zmysłów, czyli całe wzgórze podzielone na sektory - ogrody, nazwane wg zmysłów. Zgodnie z tym zagospodarowane kwiatami, drzewami, krzewami, mostkami i przepływającym strumykiem, aby “dotknąć” każdego zmysłu ludzkiego.
Niesamowite wrażenie robią również Ogrody Biblijne, gdzie bogata i piękna instalacja przedstawia różne sceny biblijne.
Z kolei najnowszą strefą spacerową jest Ogród Magiczny - stawy rekreacyjne.
Szalona zabawa na wielosezonowym torze saneczkowym? Tak! SANKOSTRADA w Krynicy Zdroju zaprasza.
Zjazd na sankach rynną długości około 800 metrów dostarcza wielu pozytywnych emocji. Czas zjazdu - około 2 minuty. Różnica poziomów pomiędzy stacją górną, a dolną - 55 metrów.
10. Szlak Architektury Drewnianej
Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim liczy 1500 km i obejmuje 237 zespołów architektonicznych: kościoły, cerkwie, kaplice, dzwonnice, spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Wiele z zabytków szlaku to obiekty, które zostały wpisane na listę UNESCO. Szlak w województwie małopolskim podzielony jest na sześć tras plus trzy warianty tras. Teren Krynicy, Muszyny oraz okolic znajduje się na trasie dwóch z powyższych tras szlaku.
Cerkwie dawnego Klucza Muszyńskiego znajdują się na trasie nr IVB szlaku architektury drewnianej – wariant Nowy Sącz - Krynica. Na terenie gminy Muszyna Zdrój znajduje się 10 obiektów należących do szlaku.
Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich, będący częścią większego szlaku – Architektury Drewnianej, daje szanse podziwiania niezwykłych świątyń i wraz z drewnianą zabudową Krynicy znajduje się na trasie nr V – Region Krynicko-Gorlicki.
11. Ruiny Zamku w Muszynie
Ruiny zamku muszyńskiego znajdują się w paśmie Koziejówki (636 m), na stromym wzgórzu nad zakolem rzeki Poprad, w widłach potoków Szczawnik i Muszynka. Wzgórze to potocznie jest nazywane "Basztą".
Zamek zbudowano za panowania Kazimierza Wielkiego. Miał bronić granicy, nadzorować spław i przewóz towarów oraz pełnić rolę komory celnej.
Do naszych czasów dotrwały jedynie fragmenty murów od południa i sterczyna ściany wieży w pobliżu nadal widocznego przekopu. Naprzeciw ruin zamku widoczny jest nasyp ziemny, będący pozostałością gródka, zbudowanego prawdopodobnie przez Bolesława Śmiałego w XI wieku, a opuszczonego i zniszczonego pod koniec XV wieku. Na ruinach zamku (od strony południowej) stoi na kamiennym postumencie figura Najświętszej Marii Panny. Pierwszą rzeźbę ustawiono w tym miejscu w 1936 roku.
Więcej informacji: RUINY ZAMKU - MUSZYNA
Jazda konna jest bardzo ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu. Dostarcza wielu nowych i niezapomnianych wrażeń. W okolicach Krynicy-Zdroju znajdziecie Państwo stadniny, w których będzie można także podjąć naukę pod okiem instruktora. W ofercie m. in.: jazdy konne dla początkujących i zaawansowanych, dzieci i dorosłych, zajęcia hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych oraz spacery rekreacyjne na koniach.
--------------
KRYNICA-ZDRÓJ ZIMĄ
- Zimowe atrakcje Krynicy -
Krynica-Zdrój w okresie wiosna - lato - jesień a Krynica-Zdrój zimą to dwa zupełnie różne światy. Mimo, że oferta letnia została w ostatnich latach mocno wzbogacona i niemal dorównuje zimie to jednak nadal Krynica-Zdrój kojarzona jest głównie z atrakcjami zimowymi.
Dlaczego warto odwiedzić Krynicę zimą? Oprócz bajkowego wyglądu zasypanego śniegiem miasteczka czekają tu na wszystkich takie atrakcje jak:
-------------
W Krynicy-Zdroju nie sposób się nudzić! Wiele interesujących atrakcji dla wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy urlop, wakacje, ferie czy choćby weekend pragną spędzić aktywnie. Niezależnie od pory roku i warunków pogodowych swój czas śmiało można tu wypełnić rozmaitymi atrakcjami i z pobytu w Krynicy-Zdroju wycisnąć maksymalną dawkę frajdy, relaksu i niecodziennych przeżyć! Zapraszamy!