Tylicz
Wieś położna 6 km na wschód od Krynicy, u spływu rzeki Muszynka (Tyliczanka) i potoku Mochnaczka.
W Tyliczu znajdują się źródła i odwierty wód mineralnych typu szczawa oraz rozlewnia wód mineralnych. Występują tutaj również ekshalacje dwutlenku węgla Mofeta Tylicz.
Prawa miejskie Tylicz uzyskał 10 września 1363 i nadał je król Kazimierz Wielki. W październiku 1410 roku miejscowość została spalona i doszczętnie zniszczona przez wojska węgierskie pod dowództwem Ścibora ze Ściborzyc. Swój upadek miasto przeżyło w XVI w. Ponowne prawa miejskie Tylicz otrzymał 26 czerwca 1612 roku przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego. Od tego momentu miejscowość nosi nazwę Tylicz. Określone zostały prawa i obowiązki tylickich mieszczan, możliwość cotygodniowych targów, czterech jarmarków rocznie, a także miasto otrzymało nowy herb.
Przeskakując nieco w czasie, bo aż do roku 1939, warto zaznaczyć, że oddziały Wojska Polskiego stawiły silny opór grupie wozów pancernych armii słowackiej, która działała na rzecz armii niemieckiej i wojska te, dzięki tym działaniom wycofały się z miasta.
W 1966 roku odbyły się uroczyste obchody 600-lecia Tylicza, a w 1973 roku reaktywowano gminę Tylicz. Włączenie miasta do Gminy Uzdrowiskowej Krynica nastąpiło w 1975 roku. W 1992 wybudowano rozlewnie wód mineralnych Multi Vita.
Do zabytków Tylicza zaliczyć można m.in.: drewniany kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, pochodzący z 1612 roku, drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana, wybudowana w 1743 roku, obecnie służy jako kościół cmentarny, a także pomnik Kazimierza Pułaskiego.
Atrakcje Tylicza
Dla zimowych zapaleńców Tylicz oferuje dwa stoki narciarskie: Centrum Narciarskie Master-Ski oraz stacje narciarską Tylicz Ski, z możliwością skorzystania z lekcji nauki jazdy na nartach dla dzieci oraz dla dorosłych.
Ponad to gwarantowana dobra zabawa czeka na Was na Torze Gokartowym oraz na Farmie Lama, gdzie hodowane są owce, kozy, krowy i konie. Stadnina czynna jest przez cały rok, a jazdy odbywają się na piaszczystej arenie odkrytej, krytej ujeżdżalni oraz dla zaawansowanych - w terenie otwartym.
Zapraszamy również do Muzeum Dziejów Tylicza, które znajduje się w budynku dawnego ratusza i posiada kilka sal wypełnionych skarbami historii związanymi z miastem i jego mieszkańcami.