Jest to jedno z kilku działających w polskich górach prezentujących historię ich poznawania oraz przybliżających tradycje uprawiania turystyki górskiej w Polsce oraz na ziemiach, które niegdyś do Polski należały.
Muzeum na Jaworzynie krynickiej otwarto w 1970 roku. Jego ekspozycja poświęcona jest przede wszystkim historii turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego oraz walkom partyzanckim w paśmie Jaworzyny Krynickiej.
Najcenniejszym eksponatem wystawy jest księga pamiątkowa pochodząca jeszcze z czasów przedwojennych. Schronisko uległo spaleniu jednak księgę udało się uratować i zachować do dnia dzisiejszego. Można w niej oglądać wpisy pionierów zorganizowanej turystyki górskiej w Beskidzie Sądeckim. W muzeum znajdują się także gabloty poświęcone najwybitniejszym działaczom turystycznym. W ten sposób uhonorowano m.in. Kazimierza Sosnowskiego, który był jednym z pomysłodawców Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz Walerego Goetel jako współtwórcy przygranicznych parków narodowych. Jedną z sal poświęcono historii turystyki w Beskidzie Sądeckim, gdzie prezentowany jest dorobek lokalnych działaczy turystycznych oraz geneza wytyczania szlaków i budowy schronisk w tym terenie.Oddzielna część wystawy dotyczy dziejów walk partyzanckich na tych terenach (Pasmo Jaworzyny Krynickiej). Stanowiły one bardzo ważny epizod działań wojennych w regionie.
Warto, choć na chwilę, zatrzymać się w swej wędrówce po szlakach Beskidu Sądeckiego, by w Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie poznać bogatą historię tutejszych gór i ludzi z nimi związanych...