Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku i obejmuje województwa małopolskie, śląskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Głównym celem projektu jest ochrona zabytków architektury dawnej wsi.
Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim liczy 1500 km i obejmuje 237 zespołów architektonicznych: kościoły, cerkwie, kaplice, dzwonnice, spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Wszystkie obiekty na szlaku są oznakowane, a drogę do nich wskazuje ponad 600 drogowskazów. Przy każdym z obiektów znajduje się tablica informacyjna, na której zamieszczono krótką historię obiektu w trzech językach i mapkę całego szlaku.
Wiele z zabytków szlaku to obiekty, które zostały wpisane na listę UNESCO.
Szlak w województwie małopolskim podzielony jest na sześć tras plus trzy warianty tras.
Teren Krynicy, Muszyny oraz okolic znajduje się na trasie dwóch z powyższych tras szlaku.
Cerkwie dawnego Klucza Muszyńskiego znajdują się na trasie nr IVB szlaku architektury drewnianej – wariant Nowy Sącz - Krynica. Na terenie gminy Muszyna Zdrój znajduje się 10 obiektów należących do szlaku.
Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich, będący częścią większego szlaku – Architektury Drewnianej, daje szanse podziwiania niezwykłych świątyń i wraz z drewnianą zabudową Krynicy znajduje się na trasie nr V – Region Krynicko-Gorlicki.