Wydarzenie: V Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy "Pętla Popradu"
Gdzie: Start i zakończenie na Zapopradziu w Muszynie
Kiedy: 13 sierpnia 2016 rok (sobota)
Długość trasy podstawowej V Kameralnego Polsko-Słowackiego Rajdu Rowerowego "Pętla Popradu" wynosi 42 km, przy całkowitej sumie wzniesień 678 metrów*. Punkt startu znajduje się na wysokości 445 metrów n.p.m., a najwyżej położony punkt na trasie to 607 metrów n.p.m. na 27,9 km. Trasa poza jednym odcinkiem o długości 2,5 km rozpoczynającym się na 37 km przebiega po drogach publicznych o powierzchniach asfaltowych. Fragment trasy o długości circa 250 metrów rozpoczynający się na 39 km, ze względu na konfigurację terenu, uniemożliwia jazdę i wymaga prowadzenia roweru.
Trasa składa się z czterech etapów, które od zasadniczego ich kierunku określane są jako: Południowy, Zachodni, Północny oraz Wschodni.
Dodatkowo na każdym etapie jest jeden odcinek specjalny (OS) dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Odcinki specjalne zaczynają się i kończą na Trasie Podstawowej. Trasa rajdu łącznie z odcinkami specjalnymi (Trasa Forte) wynosi 56 km z najwyżej położonym punktem na wysokości 711 m. n.p.m., a suma wzniesień przekracza 1100 metrów. Każdy OS ma pilota wskazanego przez organizatorów rajdu.
Na początku każdego etapu przedstawiona zostanie krótka informacja o jego atrakcjach krajobrazowych, kulturowych i historycznych.
Rejestracja uczestników każdego roku rozpoczyna się w dniu 15 marca na www.rajd-rowerowy-muszyna.pl Należy podać imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania oraz numer Pesel dla potrzeb ubezpieczenia (tylko do wiadomości organizatorów). Istnieje także możliwość rejestracji w dniu startu od godziny 9 w punkcie startu. Rejestracja oznacza akceptację regulaminu rajdu.
Mapa V Kameralnego Polsko-Słowackiego Rajdu Rowerowego "Pętla Popradu"
Agenda mapy:
Trasa Podstawowa (niebieska) z zaznaczonymi Odcinkami Specjalnymi (czerwony), Linia żółta granica polsko-słowacka
SZCZEGÓŁOWY OPIS TRASY V KAMERALNEGO POLSKO-SŁOWACKIEGO RAJDU ROWEROWEGO "PĘTLA POPRADU"
I. Etap Południowy (Muszyna – Most Wyszehradzki) - Dystans - 8,8 km
Etap po terenie Polski. Z Zapopradzia po przejeździe przez most na Popradzie przy Willi Wanda skręt w prawo w ulicę Piłsudskiego w kierunku na Leluchów. Droga prowadzi wzdłuż Popradu z pięknymi widokami po obu jego stronach, po drodze dwa podjazdy. Etap ten kończy się na Moście Wyszehradzkim w przygranicznych miejscowościach Leluchów/Circ. Most otrzymał nazwę w roku 2003 z inicjatywy Młodzieżowych Klubów Wyszehradzkich.
I OS „Widok na Muszynę z lotu ptaka” przebiega po zboczu Malnika od ulicy Ogrodowej do Folwarku. Piloci – Renata Kopacz oraz Anna Zielińska. Poziom trudności – średni.
II. Etap Zachodni (Most Wyszehradzki – Plavnica) - Dystans – 14,8 km
Etap po terenie Słowacji. Z Mostu Wyszehradzkiego w kierunku na Starą Lubowlę wzdłuż biegu rzeki Poprad. Po minięciu miejscowości Circ i pokonaniu podjazdu na wysokości Orlova ukazuje się pierwsza ekspozycja na Tatry. Na skrzyżowaniu przed Lubotinem skręt w kierunku na Starą Lubowlę/Poprad. Następnie przejazd obok miejscowości Plavec pod wzgórzem z ruinami zamku. Odcinek kończy się w Plavnicy, gdzie o godzinie 12 nastąpi spotkanie z cyklistami ze Starej Lubowli.
II OS „Orient Express” przebiega przez miejscowości Kozielec i Hromos. Piloci – Krzysztof Góral oraz Bartłomiej Adamczyk. Poziom trudności – średni.
III. Etap Północny (Plavnica – Maly Lipnik) - Dystans – 9,7 km
Wspólny start polskich i słowackich rowerzystów zaplanowany jest na godzinę 12.30. Etap po terenie Słowacji. Z Plavnicy trasa po przekroczeniu Popradu zmierza w kierunku miejscowości Udol, a następnie podjazd na najwyżej położony punkt na trasie znajdujący się na wysokości 630 metrów n.p.m. Z tego miejsca wybitna ekspozycja we wszystkich kierunkach, w tym na Tatry. Następnie długi zjazd obok miejscowości Matysova do Małego Lipnika, gdzie w Zajeździe „U Financa” nad Popradem (na wysokości Żegiestowa po stronie polskiej) nastąpi polsko-słowackie spotkanie przy grillu. Będzie można dokonać zakupu napojów oraz potraw z grilla. Po imprezie i pożegnaniu cykliści słowaccy ruszają w kierunku Starej Lubowli przez Sulin, a grupa polska w kierunku Muszyny.
III OS „Góry Skaliste” przebiega wokół ostańców skalnych obok miejscowości Udol. Pilot – Jacek Adamczyk. Poziom trudności – średni.
IV. Etap Wschodni (Maly Lipnik – Muszyna) - Dystans – 8,1 km
Etap po terenie Słowacji i Polski. Trasa prowadzi wzdłuż granicznego odcinka rzeki Poprad od Małego Lipnika, obok miejscowości Starina do Legnavy, po stronie polskiej widoczne miejscowości Andrzejówka i Milik. Za Legnavą fragment trasy biegnie po odcinku nieutwardzonym (cica 2.5 km) obok kaplicy św. Mikulasa. Przed przekroczeniem granicy słowacko-polskiej fragment około 300 metrów nienadający się ze względu na konfiguracje terenu do jazdy na rowerze. Od granicy, czyli punktu określanego jako Borysów, zjazd w kierunku Muszyny, częściowo po drodze nieutwardzonej, wymagającej ostrożności, następnie droga publiczna pokryta asfaltem. Zakończenie Rajdu na Zapopradziu w Muszynie o godzinie 16.
IV OS „Tylko dla orłów” przebiega przez północne stoki Magury Kurczyńskiej między miejscowościami Starina i Legnava. Najwyższy punkt trasy – 711 metrów n.p.m. Poziom trudności – wysoki.